Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Seks mazagran bægre af hårdtbrændt lertøj. Dekoreret med lysegrå og blå Boraxglasur. Tre bægre stemplet monogram heraf át ydermere sign. Danmark, tre bægre sign. Gutte. Unika. H. 12,9–13,6. (6)
Et bæger med hårrevne og enkelte små afslag på øverste kant. Tre bægre med enkelte små afslag på øverste kant samt fodrand.
Moderne kunst og design, 30. november 2021