2004/​787 Poul Henningsen: “Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af. Udført hos Louis Poulsen. H. 45. Diam. 45.

Be­skriv­el­se

“Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. Designet 1958–1962. Udført hos Louis Poulsen. H. inkl. montering 45. Diam. 45.

Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 281–282.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

11 bud

6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.