2004/787
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. Designet 1958–1962. Udført hos Louis Poulsen. H. inkl. montering 45. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 281–282.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud