F. M. E. Fabritius de Tengnagel, 19. årh.
Godtfred Rump, 19. årh.
“Studie af et Bondehuus”. Sign. Fabritius Tengnagel Sept. 1820. Pen og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelse 18×23,5.
“Vinterlandskab”. Sign. C. G. Rump. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17×21. (2).
Misfarvninger. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018