2413/134
Japansk skulptur af patineret bronze i form af bølgeformationer med to kugler af krystal. Sign. Koun. Meiji 1868–1912. H. 19. Kugler Diam. 5 og 9.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kugler med enkelte mindre ridser, det store med mindre sprængning. Æsker medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag