2413/​134

Japansk skulptur af patineret bronze i form af bølgeformationer med to kugler af krystal. Sign. Koun. Meiji 1868–1912. H. 19. Kugler Diam. 5 og 9.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Kugler med enkelte mindre ridser, det store med mindre sprængning. Æsker medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK