869/​72

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Erhvervet af Den Hirschsprungske Samling i november 2016

“Efter Aftensbordet”. Sign. V. Johansen 87. Olie på lærred. 50×65.

Nærværende maleri er en mindre gentagelse af maleriet “Efter aftensbordet” fra 1887, udstillet på Salonen i Paris med titlen “Mes Amis”. Det store maleri (109×140) er i John G. Johnson Collection, Philadelphia Museum of Art, inv. nr. 1014.

Vennerne er samlet omkring bordet i hjemmet hos Viggo og Martha Johansen. De tilstedeværende personer er fra venstre mod højre: Bankkasserer og kunstsamler Johan Simmelkiær, næsten skjult Ane Thorup (senere Torup, Marthe Johansens kusine, født 1871), Thora Madsen (gift med Karl Madsen), arkitekt Thorvald Bindesbøll, Martha Johansen (stående), maleren P. S. Krøyer (siddende centralt), forfatteren Otto Benzon, Kristian Zahrtmann, kunsthistorikerne Julius Lange og Karl Madsen (begge stående).

Proveniens: Bogtrykker Axel Simmelkiær, hvis far bankkasserer og kunstsamler Johan Simmelkiær var en nær ven af Viggo Johansen og portrætteret på maleriet som nr. 1 fra venstre.

En stor tak til seniorforsker, mag. art. Elisabeth Fabritius i forbindelse med katalogisering af nærværende maleri.

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK