690/​1029

Michael Ancher (b. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Vil han klare pynten?”. Ca. 1880. Sign. M. Ancher. 64×81.

Ideen til den endelige udforming af “Vil han klare pynten?”, en titel P. S. Krøyer ifølge traditionen er ophavsmand til, får Ancher på Bornholm i sommeren 1879. I et brev til kæresten Anna Brøndum præsenterer han motivet i ord og med en lille penneskitse, der viser gruppen af fiskerne på stranden med den mod havet pegende fisker forrest. Om netop disse fiskere bemærker Ancher i brevet: “...; det skal være nogle Karle som kan gjøre det af med Alverdens Kritikere.” (Se Elisabeth Fabritius, Michael Anchers ungdom 1865–1880), 1992 side side 107). Kritikernes og publikums gunst vandt Ancher vitterligt med den realistiske skildring af en flok fiskere, der i spænding iagttager et drama, som udspiller sig uden for billedet: Et skibs kamp mod bølgerne og den faretruende pynt. At Ancher arbejdede ihærdigt med motivet viser de mange såvel malte som tegnede skitser, der leder op til den endelige version fra 1879 med målene 101×142. Dette værk udstilledes under stor bevågenhed på Charlottenborg i 1880 og blev Anchers gennembrudsbillede. Hele tre gange blev det købt efter udstillingens afslutning. Først af Kunstforeningen i København, siden af Nationalgalleriet, der så afstod det til Kong Christian IX, og den dag i dag befinder maleriet sig i Kongehusets eje. Om nærværende flotte og gennemarbejdede udgave af motivet er opstået før det store billede fra 1879 eller er udført på opfordring efterfølgende, står ikke klart. Motivets uhyre popularitet kunne tyde på det sidstnævnte.

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 5 March 2001

Category
Estimate

1,000,000–1,200,000 DKK

Price realised

Not sold