2124/810
Ubekendt design
Lænestol med ben af bøg. Armlæn af hvidlakeret metal og bøg. Sæde og ryg betrukket med lysegrønt stof. Udført ca. 1950'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stolen kræver restaurering, da den er gået løs i samlinger på undersiden. (Se fotos) Armlæn er løse, to skruer er knækket i ene armlæn. Én skruer mangler i det andet armlæn. Betræk med mindre pletter.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag