2124/​810

Ubekendt design

Lænestol med ben af bøg. Armlæn af hvidlakeret metal og bøg. Sæde og ryg betrukket med lysegrønt stof. Udført ca. 1950'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stolen kræver restaurering, da den er gået løs i samlinger på undersiden. (Se fotos) Armlæn er løse, to skruer er knækket i ene armlæn. Én skruer mangler i det andet armlæn. Betræk med mindre pletter.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK