919/​101

Jane Reumert (f. 1942, d. 2016)

Stor rund krukke af stentøj, øvre del i oval form. Dekoreret med gråbrun glasur med enkelte mørkebrune og blå elementer. Indvendigt dekoreret med brunsort glasur. Øverste kant dekoreret med hvid glasur, udvendigt med små sorte punktaftegninger. Sign. Jane 87. Unik. H. 38,2–40,4. B. maks. 38. L. maks. 47.

Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK