Kongelig sørgemedaljon af 14 kt. guld for Landgrevinde Charlotte af Hessen-Kassel (1789–1864), f. prinsesse af Danmark, båret af Dronning Louise af Danmark (1817–1898), af oval form, forsiden graveret med hendes dødsdato “28 Marts” og bagsiden graveret med hendes dådsår “1864”, indvendig i højre ornament en lok af hendes hår bag glas. Mestermærke MN. Danmark, 1860'erne begyndelse. H. inkl. øsken 2,5.
Kongelige sørgemedaljon af 14 kt. guld for Landgreve Wilhlem af Hessen-Cassel (1787–1867), båret af Dronning Louise af Danmark (1817–1898), af oval form, forsiden graveret med hans dødsdato “5 Septbr.” and bagsiden graveret med hans dødsår “1867”, indvendig i højre ornament en lok af hans hår. Mestermærke CF. Danmark, 1860'ernes slutning. H. inkl. øsken 2,3.
Kongelig sørgemedaljon af 14 kt. guld for Prins Friedrich Paul Wilhelm af Nassau (1854–1855), båret af Dronning Louise af Danmark (1817–1898), af oval form, forsiden med et “F” i sort emalje, bagside med et kors i sort emalje, indvendig i venstre ornament en lok af hans hår, indvendig i højre ornament graveret med fødsels- og dødsdata “23 Sep 1854 23 Oct. 1855”. Tilsyneladende ustemplet. 1850'ernes midte. H. inkl. øsken 2,3. (3).
Proveniens: Dronning Louise af Danmark (1817–1898), gift 1842 med Kong Christian IX (1818–1906) af Danmark, regent fra 1863. Ægteparret blev kaldt “Europas Svigerforældre” med familiemedlemmer og slægtninge spredt over hele Europa. Senere H.K.H. Prins Henrik af Danmark (1934–2018), som forærede dem til den danske juvelér John Rørvig. Hans arving solgte dem til Nyfortuna som nuværende ejer.
Landgrevinde Charlotte og Landgreve Wilhelm af Hessen-Kassel var forældre til Dronning Louise af Danmark (1817–1898). Landgrevinden var datter af Arveprins Frederik og Prinsesse Sofie Frederikke af Danmark og dermed en yngre søster til Kong Christian VIII af Danmark. Landgrevinde Charlotte and Landgreve Wilhelm blev gift i København 1810 og bosatte sig i den danske hovedstad. Først boede de i et palæ på Skt. Annæ Plads og senere fik de deres residens i Brockdorfss Palæ, idag Frederik VIIIs Palæ på Amalienborg. Dronning Louise fulgte traditionen med at bære sørgemedaljoner for tættere familiemedlemmer og ligeledes mere fjerne slægtninge.
Prins Friederich af Nassau var således en mere fjern slægtning til Dronning Louise, da han var barnebarn af hendes søster, Prinsesse Marie af Hessen-Kassel (1814–1895), gift med Prins Frederick af Anhalt-Dessau (1799–1864). De fik en datter, Prinsesse Adelaide-Marie af Anhalt-Dessau (1833–1916, som blev gift med Hertug Adolpje af Nassau (17–1905). I 1890 blev de det første storhertugpar af Luxenbourg. Derfor blev deres ældre søn Storhertug Wilhelm IV af Luxembourg (1852–1912). Deres næstældste søn var Prins Friedrich af Nassau, der døde som spæd. Dermed var han lillebror til den nuværende Storhertug Henri af Luxembourgs oldefar.
Smykker og tasker, 1. december 2022