922/51
Stor Gustaviansk prismekrone med stel af forgyldt bronze behængt med behængt med forskellig slebne prismer i kæder og kaskader, lysarme monteret til el. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 85.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag