1408/1617
Aluminia
Ur i kasse af fajance i form af klokketårn, med gennembrudt gavl, hvori en klokke og to personer med hammer, dekoreret i farver. 20. årh. H. 25 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage, heri krakeleringer. Uret ej funktionsdygtigt, mindre hak på kant i siden.
Varia, 20. februar 2014
Vurdering
Hammerslag