2138/​190

Dobbeltsigneret Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign udført i lyse farver. Partier med silkeluv. Knyttet på silkekæde. Ca. 380.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 355×246.

Fremstår med mindre pletter. Let solbleget.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

12 bud

8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK