870/​50

“Et romersk kloster (Indgangsportalen til Aracoeli), munkene hentes til en syg”. 1813–1816. Usigneret. Olie på lærred. 45×33.

Motivet er en sideindgang til kirken Santa Maria in Aracoeli på den øverste del af Capitol bagved Palazzo Nuovo og Piazza del Campidoglio.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 195, (dat. 1813–1816, hvor Eckersberg opholdt sig i Rom og med tilføjelsen “Figurerne tilmalte i 1851”).

C. W. Eckersberg skriver i sin dagbog om maleriet:

13. oktober 1851: “Redacteurs Meiers Besøg han fik et lille Maleri ”Indgangen til Kirken Araceli i Rom“, hvorpaa jeg nyeligen havde malet en Gruppe, modtaget 60 Rbd.”

31. december 1851: “Formedelst svækket Syn, blev kun malet meget lidet, ikkun et halvfuldendt Billede ”en Corvet paa Stabelen færdig til Afløbning“ og Stafage paa et i Rom ufuldendt Billede ”en Sideindgang til Kirken Araceli“, Redacteur Meier fik dette Billede”.

Litteratur: Ph. Weilbach, “Maleren Eckersbergs levned og værker”, 1872, omtalt s. 225.

Proveniens: Solgt 1851 til redaktør Edvard Meyer. Solgt dennes auktion 1852, nr. 26 med beskrivelsen: “Et Romersk Kloster; Munkene hentes til en Syg. (Klosteret malet i Rom 1814, Figurerne færdigtmalede 1851....)”. Købt her af generalkonsul Salomonsen. Enkefru Salomonsen (1872). Generalkonsul V. Glückstadt, dennes auktion Winkel & Rasmussen 9, 1923 nr. 13, afbildet s. 7. Købt her af nuværende ejers familie og har således ikke været i handlen siden.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag