2017/​506

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Dækketøjsskab af patineret eg, front med fire skuffer samt to skydelåger, prydet med udskæringer i form af bladranker. Greb af messing. Indvendigt med to justérbare hylder og fem bakker med synlige samlinger. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus. 1940'erne. H. 153,5. B. 122. D. 50.

Model præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 9, 1942, s. 140–42.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top med enkelte vandskjolder. En nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 21. april 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

32.000 DKK
30.000 DKK