2006/802
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Et par lænestole med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med lyseblå uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let falmet betræk med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag