Foto endnu ikke klar
1514/965
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 10”. Sofabord af massiv eg med bordplade af massiv teak, underliggende hylde udspændt med flet. Udført hos snedkermester Andr. Tuck. H. 51. L. 160. B. 51.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1953, på annoncesider.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med ridser. Bordplade med mindre ridser samt fugt- og brændemærker. Flet i god stand.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
Vurdering
Hammerslag