900/​151

Gregor Reisch (f. 1467, d. 1525, German humanist writer)

Margarita Philosophica […]. Basel 1517. 4to. Ukomplet. I alt 269 blade. Med 16 helsides træsnit, over 35 næsten helsides træsnit og over 60 sider med små træsnit i teksten. Mangler titelblad og ca. 17 blade, deriblandt verdenskortet i træsnit (som næsten altid). Titelblad og de 2 første blade i faksimile, løse. Flere helsides træsnit udført til bogen af "Grüninger-mesteren”. Ejernavn ”Berling” på bagpermen. Indb. i samt. blindpresset pergament over træpermer, med 2 spænder.

Proveniens: Volmer Berlings bogauktion (#3117), okt. 1919. Herefter bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK