Ditlev Blunck (f. Holsten 1798, d. Hamborg 1854)
Købt i marts 2010 af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg.
“Cansleren Niels Kaas, som paa sin Sotteseng giver Christian IV Nøglen til Rigets Klenodier”. Usigneret. Olie på lærred. 120×88.
Udstillet: Charlottenborg 1824 nr. 65.
Ældre Malerier, 10. marts 2010