Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 20”. Fritstående to-personers sofa med ben af eg og armlæn af teak. Betrukket med blå/stribet møbelstof. Designet 1952. Udført hos AP-stolen. L. 130.
Model præsenteret på udstillingen “Dansk Møbelkunst i Magsin du Nord”, 1952.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1952.
Litteratur: Bygge og Bo, bd. 4, 1952–53, s. 8 og 34.
Litteratur: Noritsugo Oda, “Hans J. Wegner's 100 Chairs”, s. 71.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Betræk med pletter og slitage.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
12 bud