2132/​569

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP 20”. Fritstående to-personers sofa med ben af eg og armlæn af teak. Betrukket med blå/stribet møbelstof. Designet 1952. Udført hos AP-stolen. L. 130.

Model præsenteret på udstillingen “Dansk Møbelkunst i Magsin du Nord”, 1952.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1952.

Litteratur: Bygge og Bo, bd. 4, 1952–53, s. 8 og 34.

Litteratur: Noritsugo Oda, “Hans J. Wegner's 100 Chairs”, s. 71.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Betræk med pletter og slitage.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

20.000 kr

Hammerslag

21.000 kr

12 bud

21.000 kr
(Autobud) 20.000 kr
19.500 kr
(Autobud) 19.000 kr
18.500 kr
(Autobud) 18.000 kr
17.500 kr
(Autobud) 17.000 kr
16.500 kr
(Autobud) 16.000 kr
15.500 kr
15.000 kr