2124/​49

Axel Schovelin (f. København 1827, d. Frederiksberg 1893)

En vej snor sig forbi en andedam og bondehuse en sommerdag nær kysten. Sign. A. Schovelin 1862. Olie på lærred. 98×137.

Mindre hul, enkelte mindre revner samt enkelte minimale perforeringer langs nedre kant. Områder med tyndere bemaling. Flere reparationer/lapper på bagsiden. Behov for rensning.

Fra i Havnen

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

8.000–10.000 kr