1708/​67

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Julie og Ammen”. Den unge Julie med det lyse lange hår griber om ammens arm. Hun sidder forpustet med en stor udbredt vifte i hånden. Udkast. 1874. Usigneret. Olie på lærred. 48×39.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 162. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 370.

Udstillet: Kunstforeningen, “Kr. Zahrtmann”, 1907 nr. 61.

Litteratur: H. Chr. Christensen, “40 Billeder af Krisitian Zahrtmann”, 1913, afb. s. 18.

Proveniens: Museumsdirektør, professor Pietro Krohn, gave fra Zahrtmann. Museumsdirektør Mario Krohn. Asta Krohn. Agathe og Knud Neyes samling, ABR auktion 345, 1976 nr. 38, afb. s. 33.

Statens Museum for Kunst ejer et maleri med samme motiv, som stammer fra Shakespeares “Romeo og Julie”, 2. akt, 5. scene.

Mindre krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 20. februar 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK