Johannes Glob (f. Nakskov 1882, d. Hellerup 1955)
“Nøgen Pige”. Usigneret. Olie på lærred. 62×47.
Litteratur: Maleren Johannes Glob af Kai Flor 1956, tegning af nærværende pige afbildet i dette mindeskrift.
Retoucheringer. Større revner/krakeleringer i begge sider af lærred. Krakeleringer samt afskalninger.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
23 bud