2437/911
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 280”. To-personers modulsofa af eg, løse hynder betrukket med bordeaux uld. Tegnet 1980. Udført hos Getama, Gedsted. L. 160. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Et samlebeslag medfølger.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag