1935/1658
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, timekrans af hvid emalje, urhus båret af ørn, pase af broget marmor. Louis XVI form, 19.årh.s slutning. H. 42. B. 22. D. 15.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Varia, 29. august 2019
Vurdering
Hammerslag