1935/​1658

Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, timekrans af hvid emalje, urhus båret af ørn, pase af broget marmor. Louis XVI form, 19.årh.s slutning. H. 42. B. 22. D. 15.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Varia, 29. august 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK