905/​693

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Fresco”. Sign. A.J. samt sign. på bagsiden Asger Jørgensen, aftrukket fresco fra Peder Halds Skole på Kunstakademiet 1938. Aftrukket fresco overført til lærred. 39,5×50,3.

Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 83. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1938, kat. nr. 125. Proveniens: Dr. Hans Hans Kjærholm, Aarhus. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Proveniens: Dansk privatsamling.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag