2045/16
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Solfyldt vinterdag med huse, mølle og figurer. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 38×61.
Retoucheringer i himlen. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag