2104/​742

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

“Petrus og Paulus”. Stor vase af stentøj modelleret med små hanke samt bibliske motiver i relief, dekoreret med okseblodsglasur. Sign. 38/20151. Formgivet 1927. Kgl. P. H. 39,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK