2104/742
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Petrus og Paulus”. Stor vase af stentøj modelleret med små hanke samt bibliske motiver i relief, dekoreret med okseblodsglasur. Sign. 38/20151. Formgivet 1927. Kgl. P. H. 39,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag