1923/​567

Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)

“Orkidé”. En samling skulpturelle vaser af klart glas. Fomgivet med lille munding. Sign. Timo Sarpaneva, Iittala, 3557 og 3568. Dateret 56 og 57. Udført 1956 og 1957 hos Iittala, Finland. H. 6–28,5 cm. (8)

“Orkidea” vasen blev præsenteret på Milano Triennalen i 1954, hvor den tildeltes “Grand Prix”. Samme år vandt den prisen som “Most beautiful object of the year” fra det amerikanske tidskrift “House Beautiful” .

Generelt aldersrelateret patina, herunder overfladeridser. Stor hjerteformet vase samt en lille hjerteformet vase med smuds/glaspest på indersiden. En høj vase (H. 25,7) med glaspest på inderside. En lille hjerteformet vase med krystalliseret/ridset på indersiden. Enkelte vaser med minimale afslag på fodrandens kant. Flad, oval vase med stødmærke/revne på underside (ca. 1 cm.)

Moderne kunst og design, 4. juni 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.000 DKK