2249/​687

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Sofabord/spillebord af bøg, udklappelig drejbar top med messingbeslag. Model 4500. Formgivet 1963. Udført og mærket 1967 hos Fritz Hansen. H. 58,5/60. L. 90/120. B. 60/90.

Børge Mogensen tegnede sofabordet til den velkendte tremmesofa fra 1945.

Litteratur: Fritz Hansen katalog 1968, s. 85.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ujævnt falmet.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK