2249/687
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sofabord/spillebord af bøg, udklappelig drejbar top med messingbeslag. Model 4500. Formgivet 1963. Udført og mærket 1967 hos Fritz Hansen. H. 58,5/60. L. 90/120. B. 60/90.
Børge Mogensen tegnede sofabordet til den velkendte tremmesofa fra 1945.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1968, s. 85.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ujævnt falmet.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag