1935/603
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Stort serveringsfad af sølv med hamret overflade. Buende bort delvist med perleranker. Udført og stemplet hos Just Andersen. Vægt 1055 g. H. 3,5. Diam. 39,5.
Omfattende alders- og brugspatina. Spejl med tilrige ridser fra serveringsbestik.
Moderne kunst og design, 27. august 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud