1632/722
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Langelinie/PH-Tallerken”. Loftslampe med ringskærme af kobber, hvidlakerede undersider. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 44.
Litteratur: “Tænd!”, ill. side 279–280.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og pletter. Skærme med ujævnheder og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag
27 bud