2131/1001
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Cylindrisk vase af stentøj, dekoreret med sort og grønlig glasur. Sign. Nils, 1970. Udført hos Kähler. H. 45.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på halsrand. Mindre glasurafslag.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag