2131/​1001

Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)

Cylindrisk vase af stentøj, dekoreret med sort og grønlig glasur. Sign. Nils, 1970. Udført hos Kähler. H. 45.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på halsrand. Mindre glasurafslag.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK