1335/​639

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Tredelt kaffeservice af hammerslået sterlingsølv. Bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål med benhanke. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 80B, 80C og 80E. Samlet vægt 766 gr. H. 6. - 16,5. (3)

Kaffekandens lågknop mangler. Alders- og brugspatina, herunder overfladeridser, mærker samt nogle mindre buler. Sukkerskål indvendigt med nogle sorte pletter.

Moderne kunst og design, 27. august 2013

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK