877/​851

Clarence Holbrook Carter (f. Ohio 1904, d. New Jersey 2000)

“Transection No.3”. Sign. Clarence H. Carter 67 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 182×152

Litteratur: Lawrence Campbell: “A Tomb with a View” i ARTnews, maj 1971, gengivet s. 54. Litteratur: “New Jersey - Music & Arts”, Marts 1974, Vol. 29, No. 7, gengivet s. 26. Udstillet: “Clarence Carter”, Gimpel & Weitzenhoffer, Madison Avenue, New York 1971, geng. i kat. s. 3. Udstillet: “A Retrospective Exhibition of Paintings and Constructions by Clarence Holbrook Carter”, 1974, New Jersey State Museum, Trenton, kat. 47. Udstillet: “Clarence Carter: A Retrospective 1927–1978”,1978, Center for the Arts, Lehigh Valley. Proveniens: Privat samling, U.S.A.

Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK