896/​817

Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)

Næbkande af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen, 1,5 L. Med årskode U9=1970. Formgivet 1927. Vægt 762 g. H. 26,7.

Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i det 20. århundrede”, afb. s. 93.

Malene Dybbøl & Sabrina Ulrich-Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen, Fra stilkopi til arkitektsølv”, afb. s. 105.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 24. september 2020

Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK