896/817
Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)
Næbkande af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen, 1,5 L. Med årskode U9=1970. Formgivet 1927. Vægt 762 g. H. 26,7.
Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i det 20. århundrede”, afb. s. 93.
Malene Dybbøl & Sabrina Ulrich-Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen, Fra stilkopi til arkitektsølv”, afb. s. 105.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 24. september 2020
Vurdering
Hammerslag