Ulrich von Baudissin (f. Greifswald 1816, d. Wiesbaden 1893)
Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i maj 2011.
“Landskab i Omegnen af Frederiksborg, med Slottet i Mellemgrunden”. Sign. U. Baudissin 1845. Olie på lærred. 74×102. Bobinetramme med hjørneornamentik.
Udstillet: Charlottenborg 1845 nr. 92.
Malerier, 30. maj 2011