Victor Qvistorff (f. Aarhus 1882, d. København 1953)
Voldsom brænding og Kystparti. Begge sign. V. Qvistorff og dateret hhv. 1932 og Korsør 1929. Olie på papir på malepap. 15×22 og ca. 23×33. (2).
Begge med minimalt papirtab i øvre hjørner. Førstnævnte med enkelte ridser med let afskalning. Sidstnævnte let buet.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021