2116/​850

Dansk snedkermester

Rektangulært spisebord af mahogni med hollandsk udtræk, profilerede ben og kanter samt “sko” af messing. Udført 1930'erne. H. 76. L. 135/250. B. 100.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Top lysere end pladerne. En messingsko løs.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag