Gustav Vermehren (f. København 1863, d. sst. 1931)
“Soldater på Samlingsstuen”. Sign. G. Vermehren 1897. Olie på lærred. 53×43.
Udstillet: Charlottenborg 1897 nr. 616.
Mindre retoucheringer. Behov for let opstramning.