2439/1710
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Et sæt på seks armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet lyst, farvet skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1974. (6)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Defekt skind.
Eftersyn
I
Glostrup
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
802930 | ||
864665 | ||
814184 | ||
802930 | ||
913873 (Autobud) | ||
802930 | ||
913873 (Autobud) | ||
802930 | ||
913873 (Autobud) | ||
802930 | ||
913873 (Autobud) | ||
802930 | ||
913873 (Autobud) | ||
802930 | ||
913873 |