Stor barok morter af malm, let konisk korpus, foroven prydet med horisontale bånd. H. 16 cm Diam. 17 cm. Pistil L. 32 cm. Endvidere morter med to hanke H. 15 cm Diam. 14 cm. Pistil 24 cm. Samt morter af træ, drejet med horisontale bånd, H. 19,5 cm Diam. 17,5 cm. Pistil L. 28 cm. 17.-18. årh. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020