922/​91

Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)

Interiør med en rygvendt kvinde ved en dør. Sign. monogram 1912. Olie på træ. 45×40.

Proveniens: A. Simmelhag. Sotheby's, London, “Nineteenth Century European Paintings - Drawings and Sculpture”, 22. november 1988 nr. 63. Bruun Rasmussen auktion 561, 1991 nr. 94, afb. s. 21.

Ilsted har også lavet motivet som mezzotinte i 1912 (Opus 11).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?