2424/524
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupé”. Fritstående to-personers sofa med ben af eg, sæde, sider, ryg og midterhynde med rødt skind. Model 2192. Formgivet 1971. Udført og mærket hos Fredericia Furniture. L. 154.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
9 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||