1803/1596
Russisk ikon forestillende Elias Himmelfart, i nederste hjørne hjælpes Elias af en engel under sit ophold i ørkenen, øverst ses Elisa tage sin kappe op, da Elias hentes til himlen i en ildvogn. Tempera på træ (forsænket billedflade/kovchev). 19. årh. 31×26,5.
Mindre krakeleringer samt afskalninger/slitage på front.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag