1803/​1596

Russisk ikon forestillende Elias Himmelfart, i nederste hjørne hjælpes Elias af en engel under sit ophold i ørkenen, øverst ses Elisa tage sin kappe op, da Elias hentes til himlen i en ildvogn. Tempera på træ (forsænket billedflade/kovchev). 19. årh. 31×26,5.

Mindre krakeleringer samt afskalninger/slitage på front.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK