2148/861
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“J 16”. Gyngestol med stel af brunlakeret træ, sæde med flettet papirgarn. Formgivet 1944. Udført for FDB Møbler.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 10, oktober 1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og malingafskalning. Pletter og smuds på papirflet.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud