2416/​752

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

To-armet væglampe og enkelt væglampe med stel af messing og skærme af fler-lags opalglas. Model 32561. Udført hos Louis Poulsen. H. 25. B. 43. og H. 14. (2)

Litteratur: Louis Poulsen katalog nr. B 61.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene væglampe med manglende skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

12 bud

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK