899/​1096

Gerda Wegener (f. Hammelev 1886, d. Frederiksberg 1940)

"Marokkanske nygifte (Aicha og Djialli), 1931–34. Sign. Gerda Wegener Porta. Akvarel på papir. Lysmål 78×117.

Udstillet: “Gerda Wegener”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj, november 2015 - maj 2016, geng. i kat s. 32. Kataloget medfølger. Udstillet: “Gerda Wegener & The Danish Girl”, Millesgården, Stockholm, 4. februar - 14. maj 2017.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

190.000 DKK