Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“En Campagnol rider over Ponte Salaria” Ca. 1902. Sign. på udstillingsetiket på bagsiden Th. Philipsen. Olie på lærred. 41×61.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 302, 1943 nr. 239.
Nævnes under BFL 1514 i Finn Terman Frederiksens fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016.
Opklæbet på støttelærred, der er delvist synligt ved øverste kant.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020