902/​53

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Øregaard Museum i juni 2021.

“Mark med blomstrende slangehoveder. Frederiksværk”. Sign. L. A. Ring 1901. Olie på lærred. 40×60.

SH. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier, 1910 nr. 462; her registreret som “Mark med Slangehoved”.

Litteratur: Henrik Wivel, “L. A. Ring - Det glasklare hjerte”, 2020, fig. 112 omtalt og afb. s. 181. Wivel skriver om værket: “Ring malede i de lidt over tre år; parret boede i Frederiksværk, nogle af sine mest distinkte billeder af det danske landskab, præget af stærke lokalfarver med en nærmest ciseleret skarphed i detaljen eller en ekspressiv van Goghsk gestik som i ”Mark med blomstrende slangehoveder. Frederiksværk“, 1901”.

Proveniens: Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling, dennes auktion, 1918 nr. 83. Sotheby's, London, 27. marts 1990 nr. 197, som Her erhvervet af nuværende ejer, en fremtrædende privat samler.

Malerier og tegninger, 1. juni 2021

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK